7. Koğuştaki Mucize Oscar'a Aday!

93'üncü Akademi Ödülleri (Oscar) En İyi Uluslararası Film Dalı'nda Türkiye adayı açıklandı. Yönetmen koltuğunda Mehmet Ada Öztekin'in oturduğu '7. Koğuştaki Mucize' filmi, kurul tarafından Türkiye'nin 'en iyi uluslararası film' Oscar adayı olarak belirlendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 16 kişilik Seçici Kurul, 93. Akademi Ödülleri (Oscar) En İyi Uluslararası Film Dalı'nda Türkiye adayını belirledi ve açıkladı.

Aras Bulut İynemli'nin başrolünde yer aldığı 2019 yapımı 7. Koğuştaki Mucize, 5 milyon 316 bin 933 izleyiciyle Türk sinemasında en çok izlenen 8. filmi olarak tarihe geçmiştir.

FİLMİN KONUSU NEDİR?

Mehmet koyuncu, kısaca Memo, zihinsel engellidir. Kızı Ova ve Babaannesi Fatma Nine ile birlikte Muğla'da bir kasabada yaşamaktadır. Memo çobanlık yaparak ailesini geçindirir. 23 Nisan günü, bölgenin sıkı yönetim komutanı ailesi ile birlikte ormanda piknik yapar. Memo orada koyunları otlatırken çocuklar onu görür ve onunla oynamaya başlar ve sonra hepsi yemeğe dönerler. Komutanın küçük kızı Memo ile yakalamaca oynarken çıktığı kayalıklardan düşecek ve kafası kayaya çarptıktan sonra denize düşecektir. Memo peşinden denize atlayarak onu çıkarır ama kız ölür. Kızını Memo'nun kollarında ölü gören komutan, Memo'nun kızını öldürdüğünü düşünür ve onun idam edilmesi için elinden geleni yapar. İşkence ve kötü muamele gören Memo mahkemeye çıkarılır ve idam cezası alır. Arkadaşları ve ailesi, Memo'nun suçsuz olduğunu bilir ve onu kurtarmanın yollarını bulmaya çalışırlar.

7. KOĞUŞTAKİ MUCİZE HANGİ FİLMDEN UYARLANMIŞTIR?

Film, Güney Kore yapımı Miracle in Cell No 7 adlı filmden aynı adla uyarlanmıştır. 7. Koğuştaki Mucize filminin konusu gerçek bir hikaye değildir.

7. KOĞUŞTAKİ MUCİZE FRAGMANI İZLE

Bu yazı 11 KASıM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.