Kemal Sunal'ın doğum günü mesajı! Eşi Gül Sunal, merhum Kemal Sunal için doğum günü mesajı paylaştı...

 ‘Atam’ın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam’ diyen Koca yürekli insan.. Kemal Sunal İyi ki doğdun!

Bir film çekimine gitmek için bindiği uçakta kalp krizi geçirerek henüz 55 yaşındayken hayata veda eden Kemal Sunal, "Aslında 10 Kasım doğumluyum. Ama Atam'ın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem. 11 Kasım doğum günümdür" derdi. Gülen yüzü ile milyonları kendine hayran bırakan usta komedyen Kemal Sunal 76 yaşında...

Eşi Gül Sunal ve oğlu Ali Sunal'dan duygulandıran Kemal Sunal paylaşımlar yapıldı.

2000 yılında hayatını kaybeden eşi Kemal Sunal'ın son doğum gününü anaokulunda ailece kutladıklarını belirten Gül Sunal, Instagram hesabından , "İyi ki doğdun Kemal, iyi ki varsın" notunu paylaştı. Usta sanatçının oğlu Ali Sunal ise "Çok özledim çok" paylaşımında bulundu.

Kemal Sunal, 11 Kasım 1944’te İstanbul’da doğumludur. Mimar Sinan İlkokulu ve Vefa Lisesi mezunu olan sanatçı, liseyi 11 yılda tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’ndeki eğitimini ise 12 Eylül 1980’de bırakmıştır.

Üniversite dönemi ve sonrasında Emayetaş Fabrikası’nda çalışmış, tiyatro ve sinema dünyasına adım atmadan önce elektrikçi çıraklığı yapmıştır.

YAZ'LARI ÇALIŞIRDI..

Sanatçı, bir röportajında erken yaşta iş yaşamına atılmasını, “Ekonomik durumumuz iyi değildi. Babam Migros’tan emeklidir. Yaz tatillerinde ayakkabı, kitap parasına yardımcı olmak için çalışırdım” diyerek anlatmıştır.

Henüz lise yıllarında tiyatro ile ilgilenmeye başlayan Kemal Sunal, aynı zamanda okulda müsamereler düzenlemiş, “Zoraki Tabip” tiyatro oyununda rol almıştır.

Vefa Lisesi’ndeki felsefe hocası Belkıs Balkır aracılığıyla tiyatrocu Müşfik Kenter’le tanışan sanatçı, profesyonel oyunculuk yaşamına Kenterler Tiyatrosu’nda adım atarak, uzun yıllar burada oyunculuk yapmıştır.

ERTEM EĞİLMEZ BEYAZ PERDEYLE BULUŞTURDU!

Daha sonra Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda, bir süre Ayfer Feray Tiyatrosu’nda, son olarak da Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev alan sanatçı, burada oynadığı bir oyunda yönetmen Ertem Eğilmez tarafından çok beğenildi ve Beyaz Perdeyle buluştu.

Kemal Sunal oyunculuğa başlama hikayesini şöyle anlatmıştı:

“Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu’ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti.”

1973 YILINDA SİNEMA HAYATI BAŞLADI

Ertem Eğilmez’in yönettiği “Tatlı Dillim” adlı filmde, uzun boyundan dolayı basketbolcu rolünü canlandıran sanatçı, sinemaya ilk adımını 1973 yılında atarak, kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya devam etmiştir.

Rıfat Ilgaz’ın “Hababam Sınıfı” eserinin sinema uyarlamasında canlandırdığı “İnek Şaban” tiplemesi başta olmak üzere, birçok filmde özgün fiziği ve canlandırdığı tiplerin halka olan yakınlığı nedeniyle kısa zamanda Türkiye’nin en sevilen oyuncularından biri olmuştur.

BEN SOĞUK BİR ADAMIM!

“İnek Şaban”ın sevilmesi üzerine birçok filmde, “iyi, saf adam” tiplemesi çizdiği “Şaban” karakterini canlandırmıştı. “Ben özel hayatımda çok az konuşan, çok soğuk bir adamım” sözleriyle kendisini anlatan sanatçı, rol aldığı onlarca filmde milyonları kahkahalara boğdu.

Kemal Sunal’ın, Gül Sunal ile 1974’te yaptığı evlilikten Ali ve Ezo adında iki çocuğu olmuştur.

1990’lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayınlanmaya başlayan sanatçının rol aldığı “Süt Kardeşler”, “Tosun Paşa”, “Salako”, “Köyden İndim Şehire”, “Çöpçüler Kralı” gibi filmler Türk sinemasının en çok izlenen filmleri arasında yer almıştır.

3 Temmuz 2000’de bir film çekimine gitmek için bindiği uçakta kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden sanatçı, binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlanmıştı. Beyaz Perde'ye bir daha onun gibisi gelmedi..

Bu yazı 11 KASıM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.