Ortaçağdan Bu Yana Bir İlk! Jüpiter ve Satürn Birleşiyor!

Jüpiter ve Satürn, Orta Çağ'dan bu yana ilk defa birleşip çift gezegen olarak görünecek!

Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık'ta gün batımından hemen sonra Orta Çağ'dan beri ilk defa birleşip çift gezegen olarak görünecek.

Kuzey yarımkürede en uzun gecenin yaşanacağı 21 Aralık tarihine az kaldı. Ancak bu tarih, yalnızca en uzun geceye değil, yüzyıllar sonra ilk defa gerçekleşecek bir olaya daha tanıklık edecek.

Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık'ta gün batımından hemen sonra Orta Çağ'dan beri yapmadıkları bir şeyi yapacak ve çift bir gezegen olarak görünecek.

EN SON 1226 YILINDA AYNI DURUM YAŞANDI!

Rice Üniversitesi'nden gökbilimci Patrick Hartigan, Jüpiter ve Satürn'ün aynı hizaya gelmesinin çok nadir yaşanan bir durum olduğunu ve şimdiye kadarki en yakın hizalamanın 4 Mart 1226 tarihinde gerçekleştiğini açıkladı.

2080'DE BİR DAHA YAŞANACAK

Gökbilim Profesörü Patrick Hartigan, Jüpiter'le Satürn'ü gece gökyüzünde bir daha bu kadar yakın ve yüksekte görmek isteyenlerin, 15 Mart 2080'e kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Harigan'a göre 2080'den 2400 yılına kadar böyle bir yakınlaşma olmayacaktır.

DÜNYA'DAN GÖRÜLEBİLECEK

Uzmanlara göre bu nadir yaşanan olay, teleskoplar yardımıyla tüm dünyadan görülecek. Ayrıca Jüpiter ve Satürn'ün uydularından bazıları da aynı karede görülebilecek. 21 Aralık tarihinde gün batımından hemen sonra gökyüzüne bakmayı unutmamak için alarmlarınızı kurun!
 

 

 

 

Bu yazı 23 KASıM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.