Darth Vader; David Prowse öldü!

Star Wars üçlemesinde Darth Vader'ı canlandıran David Prowse, 85 yaşında hayata veda etti.

Star Wars (Yıldız Savaşları)'da Dart Vader'ı canlandırdığı performansıyla göz dolduran İngiliz aktör hayatını kaybetti. Bir süredir rahatsız olan aktörün vefat haberini menajeri, milyonlarca hayranı içinTwitter'dan açıkladı.

Prowse’un menajerliğini yapan Bowington Management şirketi pazar sabahı tweet attı ve "Müşterimiz Dave Prowse'un 85 yaşında vefat ettiğini duyurmak, bizim ve dünyanın her yerinden milyonlarca hayranımız için büyük bir üzüntü ve yürek burkan bir haber" açıklamasını yaptı.

DAVİD PROWSE KİMDİR?

1935 doğumlu olan Prowse, 1962'de İngiliz halter şampiyonasını kazandı ve aynı yıl Brisbane'de düzenlenen İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları'nda halter kategorisinde İngiltere'yi temsil etmişti.

Prowse, “Casino Royale” (1967), “The Horror of Frankenstein” (1970) ve “Frankenstein and the Monster from Hell” (1974) filmlerinde Frankenstein canavarını oynamıştı. Stanley Kubrick’in “The Clockwork Orange” (1971) filminde George Lucas'ın onu fark etmesini sağlayan bir korumayı oynamış. Hem Darth Vader, hem de Chewbacca için seçmelere katıldı ve sonunda Sith Lordunun bir parçası olmayı başardı.

1975 yılında süper kahraman Green Cross Code Man'i oynadı ve İngiliz kültürünün önemli bir parçası olmuştu.
Prowse'un aksanı Vader performansı için uygun görülmemişti. Bu sebeple ses performansı için JAmes Earl Jones ile çalışılmıştı.

Bu yazı 30 KASıM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.