PFIZER UMUT OLDU! KOVID-19 İÇİN %90 ETKİLİ

 Pfizer aşısı kovid-19 için umut oldu.

Geniş örneklem grubunda yapılan çalışmalarda Pfizer'in geliştirdiği aşının kovid-19'a karşı yüzde 90 etkili olduğu kanıtlandı.

On binlerce denek üzerinde yapılan deneylerde Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen kovid-19 aşısının hastalığı yüzde 90 oranında engellediği kanıtlandı.

Bu yüzyılda yaşanan en kötü salgında sekiz ayı geride bırakırken deneylerden elde edilen öncü sonuçlar şirketin acil kullanım için düzenleyici kuruluşlardan izin almasını sağlayabilecek gibi görünüyor.

Elde edilen bulgular doksan dört katılımcının kovid-19'u yendiği ara deneye dayanmakta. Deneyler 164 vakaya kadar yapılacak.. Eğer veriler böyle seyretmeye devam eder ve Pfizer'ın beklediği güvenlik değerlendirmeleri de iyi gelirse, bu dünyanın salgını kontrol altına almak içni yeni bir araca sahip olduğununu bir göstergesi olacak gibi görünüyor.

Pfizer'ın Aşı Geliştirilmesinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı William Gruber, "Bu bütün dünyanın, ABD'nin ve kamu sağlığının alacağı en iyi haberlerden biri." açıklamasını yaptı. Ve umut ettiği en iyi sonuçlardan bile daha iyi sonuçlar elde ettiklerini ekledi.

BioNTech CEO'su Uğur Şahin ise daha önceki aşıların yüzde 60-70 oranında etkili olması beklenirken "yüzde 90'dan fazla bir oranın inanılmaz" olduğunu söyledi.

Haber sonrasında Pfizer'ın hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yüzde 14 civarı yükselirken BioNTech hisseleriyse yüzde 26 civarında artış gösterdi.

Bu yazı 09 KASıM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.