Şükran Ay Saygıyla Anıldı? Kimdir Şükran Ay?

1970'li yılların unutulmaz ismi, gazeteci Savaş Ay'ın annesi Şükran Ay, vefatının 9. yılında saygıyla anılıyor...

"Boş Kalan Çerçeve", "Bir Fincan Kahve Olsam" ve "Sevemedim Karagözlüm" gibi Türk Sanat Müziği'nde klasikleşmiş birçok eseri yorumlayarak, müzikseverlerin gönlüne giren sanatçı Şükran Ay, manavlık yapan Hasan Çekinmez ile Nimet Çekinmez çiftinin çocuğu olarak, 25 Şubat 1933'te İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

Başarılı ses sanatçısı, Üsüdar Taşmektep'te okumuştur. Babası ile hafız halası müzikle ilgilenmesini istemese de annesinin desteğiyle müzik yaşamını sürdürdü. İlk müzik derslerini Necati Başaner'den alan Ay, Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde Sadi Yaver Ataman'ın kurduğu koroya katılmıştır. Sanatçı, TRT'nin radyo sınavlarına girmiş ve kazanmıştır. Başaner'in karşı çıkması üzerine yeniden Üsküdar Musiki Cemiyeti'ne dönen Ay, iki yıllık bir eğitimin ardından sahnelere adım atmıştır.
Şükran Ay, sahnedeki güçlü sesiyle dikkati çekerek, kısa sürede turnelerin aranılan isimlerinden olmuştu, Zeki Müren ve Müzeyyen Senar gibi ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşmıştı.
Babasının kendisine eşlik ettiği turnelerden birinde, illüzyonist Turan Turanlı'yla tanıştır. Kısa sürede evlenen çiftin, bir yıl sonra 1954 yılının mart ayında, oğulları Savaş Ay dünyaya gelmiştir.

Türk sanat müziği yorumuyla 1970'li yıllara sesiyle damga vuran Ay, bugün artık klasikler arasında yer alan "Boş Kalan Çerçeve", "Bir Fincan Kahve Olsam", "Damarımda Kanımsın" ve "Sevemedim Karagözlüm"ün de aralarında olduğu onlarca esere kattığı farklı yorumuyla gönüllerde taht kurmuştur.

''Annemde yorum olarak hafız tavrı vardır" der kızı Işıl Ay

Şükran Ay'ın kızı, sanatçı Işıl Ay, annesiyle katıldığı bir televizyon programında annesinin sesindeki güçlü yoruma ilişkin şunları açıklamıştı;
"Annemde yorum olarak hafız tavrı vardır ve davudidir sesi. Emin Ongan, Müzeyyen Senar gibi sanatçılardan etkilenmiş bir ses tabii. Bunun da etkisi var. Tınısı hiç kimsede yoktur, benzetemezler yani. Nevi şahsına münhasır bir ses."
Bir başka televizyon programında Muazzez Ersoy ise Ay hakkında "İnanılmaz güzel bir ses, hakikaten benim feyz aldığım bir ışık, gerçek bir kraliçe" ifadelerini kullanmıştır
Usta sanatçı, pankreas kanseri nedeniyle 23 Kasım 2011'de 78 yaşında yaşamını yitirmişti. Şükran Ay, Fatih Cami'sinde kılınan cenaze namazının ardından Topkapı Çamlık Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Ay ailesinin yanı sıra Zülfü Livaneli, Ahu Tuğba, Mustafa Alabora, Yılmaz Morgül, Emrah, Ferdi Tayfur, Selami Şahin, Mine Koşan ve Hasan Kaçan'ın da katıldığı cenaze töreninde açıklamada bulunan sanatçı Orhan Gencebay, "Çok eski bir dostumdu. Onunla, abla-kardeş gibiydik. Benim birçok eserimi de yorumlamıştır. O şerefe nail olmuştum. Son zamanlarında kendisini göremedim ama bilgi alıyordum. Allah rahmet eylesin." demişti.
Kanser dolayısıyla 2013'te vefat eden oğlu Savaş Ay da annesi için ; "Sevenlerini yalnız bıraktı. Çok erken gitti, o kadar çok seveni vardı ki... Çok üzgünüm" demişti..

Bu yazı 23 KASıM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.