ABD'de iç savaş çıkabilir!

ABD yeni başkanını seçiyor. ABD seçim sonuçları ve kim kazandı sorusu cevap buluyor. Joe Biden ve Donald Trump başkanlık savaşını kim kazanacak? ABD'de yeni başkan kim oldu? İşte tüm bu soruların cevabı haberimizde

Tüm dünyanın gözü Amerikan başkanlık seçiminde.  Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri yeni başkanını seçmek için sandık başına gitti. Dün geceden bu yana oy sayımı devam ediyor. Şuana kadar yapılan sayımlarda sonuçlar at başı gidiyor ve iki aday da kendisinin kazanacağını iddia ediyor. 

Tam bir savaş halinede geçen yarışta ABD'nin bir eyaletinde cuval içinde oy pusulasının bulunduğu iletildi. Bu sırada balkon konuşması yapan Joe Biden seçimi kazanma yolunda en büyük adayın kendisi olduğunu söyledi. Jeo Biden konuşma yaparken twitter üzerinden açıklama yapan Donald Trump ise seçimin çalındığını ve sonuçların şaibeli olduğunu iletti.

ABD başkanlık seçimini kimin kazancağı belli değil fakat belli olan bişey bu seçimin normal bir şekilde tamamlanmayacağı yönünde endişeler mevcut. 

Özellikle Donald Trump'ın avukatlarını her eyalete göndermesi ve destekçilerinden herşeye hazırlıklı olmalarını istemesi Trump kazanmazsa iç savaş çıkartacak algısının oluşmasına neden oldu. 

ABD başkanlık seçimlerinde son durumda Jeo Biden 224 senatör kazanırken Donald Trump 213 senatörde kaldı. 270 senatör çıkartan lider seçimin galibi olacak ve ABD Başkanlığı yapmaya hak kazanacak.

Jeo Biden kaç yaşında ve kimdir?

Joseph Robinette Biden Jr. (d .20 Kasım 1942), 2009'dan 2017'ye kadar Obama yönetiminde Amerika Birleşik Devletleri'nin 47. Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Amerikalı politikacı. Demokrat Parti üyesi, 1973'ten 2009'a kadar Delaware için Amerika Birleşik Devletleri Senatörü olarak görev yaptı. 2020 seçimlerinde Demokrat başkan adayı , görevdeki Donald Trump'a karşı yarışıyor.

Scranton, Pennsylvaniave New Castle County , Delaware'de büyüyenBiden, 1968'de Syracuse Üniversitesi'nden hukuk derecesi almadan önce Delaware Üniversitesi'nde okudu. 1970 yılında yeni bir kale İlçe Meclis Üyesi seçildi ve 1972'de delaware'den ABD Senatosu'na seçildiğinde Amerikan tarihinin altıncı en genç Senatörü oldu. Biden, Senato Dış İlişkiler Komitesinin uzun zamandır üyesiydive sonunda başkanıydı. 1991'de Körfez Savaşı'na karşı çıktı, ancak NATO İttifakının Doğu Avrupa'ya genişletilmesini ve Yugoslav savaşlarına müdahalesini destekledi 1990'larda, 2002'de Irak Savaşına izin veren kararı destekledi, ancak 2007'de ABD birliklerinin yükselişine karşı çıktı. O da başkanlık ettiği Senato hukuk Komitesi, 1987'den 1995 ile ilgili uyuşturucu politikası, suç önleme ve sivil özgürlükler sorunları; o led çaba geçme ve Şiddet suçları Denetim ve Kolluk Yasası ve Kadınlara yönelik Şiddete Karşı Hareketve nezaret altı ABD Yüksek Mahkemesi onay duruşma, dahil olmak üzere tartışmalı duruşmalar için Robert Bork ve Clarence Thomas. 1988'de ve 2008'de tekrar Demokrat cumhurbaşkanlığı adaylığı için başarısız oldu .

Biden altı kez Senato'ya yeniden seçildi ve 2008 başkanlık seçimlerini kazandıktan sonra Barack Obama'nın Başkan Yardımcısı olarak görev yapmak için istifa ettiğinde dördüncü en kıdemli Senatör oldu; Obama ve Biden 2012'de yeniden seçildi . Başkan Yardımcısı olarak Biden, büyük durgunluğa karşı koymak için 2009 yılında altyapı harcamalarını denetledi . Kongre Cumhuriyetçileriyle yaptığı görüşmeler, bir vergi çıkmazını çözen 2010 vergi indirimi Yasası da dahil olmak üzere mevzuatın geçmesine yardımcıoldu; borç tavanı krizini çözen 2011 bütçe Kontrol yasası; ve 2012 Amerikan vergi mükellefi Yardım Yasası, yaklaşmakta olan "mali uçurum"a hitap etti. O da led çabaları pass Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Yeni START Antlaşması, desteklenen askeri müdahale, Libyave yardım formüle ABD politikası doğrultusunda Irak ile ABD askerlerinin çekilme 2011. Sandy Hook İlkokulunda ateş ettikten sonra, Silahlı şiddet görev gücüne liderlik etti. Ocak 2017'de Obama, biden'e başkanlık özgürlük madalyasını onurlandırdı.

Nisan 2019'da Biden, 2020 başkanlık seçimlerinde adaylığını açıkladıve Haziran 2020'de Demokrat adaylığı güvence altına almak için gereken delege eşiğine ulaştı. 11 Ağustos'ta kaliforniya'dan ABD Senatörü Kamala Harris'i koşu arkadaşı olarak ilan etti.

Donald Trump kaç yaşında ve kimdir? 

Donald John Trump (14 Haziran 1946 doğumlu) Amerika Birleşik Devletleri'nin 45 .ve şu anki başkanıdır. Siyasete girmeden önce bir işadamı ve televizyon kişiliğiydi.

Queens, New York'ta doğup büyüyen Trump, iki yıl boyunca Fordham Üniversitesi'ne katıldı ve Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu'ndan ekonomi alanında lisans derecesi aldı. 1971'de babasınınemlak işinin başkanı oldu , Trump organizasyonu olarak yeniden adlandırdıve faaliyetlerini gökdelenler, oteller, kumarhaneler ve golf sahaları inşa etmek veya yenilemek için genişletti. Daha sonra Trump , çoğunlukla adını lisanslayarak çeşitli yan girişimlere başladı. Trump ve işletmeleri 4.000'den fazla eyalet ve federal yasal işlemde yer aldı altı iflas da dahil olmak üzere. 1996'dan 2015'e kadar Miss Universe güzellik yarışmaları markasına sahipti ve 2003'ten 2015'e kadar gerçeklik televizyon dizisi the Apprentice üretti ve ev sahipliği yaptı.

Trump'ın siyasi pozisyonları popülist, korumacı, tecritçi ve milliyetçi olarak tanımlandı. 2016 başkanlık yarışına Cumhuriyetçi olarak girdi ve popüler oyu kaybederken Demokrat aday Hillary Clinton'a karşı sürpriz bir seçim Koleji zaferine seçildi .en eski ilk dönem ABD Başkanı oldu ve önceden askeri veya devlet hizmetiolmayan ilk kişi oldu . Seçimleri ve politikaları çok sayıda protestoyayol açtı . Trump, kampanyası ve Başkanlığı sırasında birçok yanlış veya yanıltıcı açıklama yaptı . İfadeler fact-checkers tarafından belgelenmiştir ve medya, bu fenomeni Amerikan siyasetinde benzeri görülmemiş olarak tanımladı. Yorumlarının ve eylemlerinin çoğu ırksal olarak yüklü veya ırkçı olarak nitelendirildi.

Başkanlığı sırasında Trump, güvenlik endişelerini gerekçe göstererek, Müslüman çoğunluğa sahip birçok ülkeden vatandaşlara seyahat yasağı emretti; yasal zorluklardan sonra, Yüksek Mahkeme politikanın üçüncü revizyonunuonayladı . Bireyler ve işletmeler için vergi indirimi paketini yürürlüğe koydu, Affordable Care Act bireysel sağlık sigortası görev cezasını iptal etti , ancak ACA'YI bir bütün olarak yürürlükten kaldırmayı ve değiştirmeyi başaramadı. Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh ve Amy Coney Barrett'ı yüksek mahkemeye atadı. Dış politikada Trump, ABD'yi ABD'den geri çekerek Amerika'nın ilk gündemini takip etti. Trans-Pasifik Ortaklığı ticaret müzakereleri, Paris İklim Değişikliği Anlaşmasıve İran nükleer anlaşması. Çin ile bir ticaret savaşını tetikleyen ithalat tarifeleri uyguladı, İsrail'deki ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdı ve Kuzey Suriye'den ABD birliklerinigeri çekti . Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile üç kezbir araya geldi, ancak denükleerizasyon müzakereleri 2019'te bozuldu. Trump, COVİD-19 pandemisine yavaş yavaş tepki gösterdi tehdidi en aza indirdi, sağlık görevlilerinin birçok tavsiyesini görmezden geldi veya reddetti ve kanıtlanmamış tedaviler ve testlerin kullanılabilirliği hakkında yanlış bilgi verdi.

Robert Mueller liderliğindeki özel bir avukat soruşturması, Trump ve kampanyasının, 2016 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rusya'nın politik olarak avantajlı olacağı inancıyla müdahalesini memnuniyetle karşıladığını ve teşvik ettiğini, ancak suç komplosu veya Rusya ile koordinasyon suçlamalarında bulunmak için yeterli kanıt bulamadığını buldu. Mueller ayrıca trump'ı adaletin engellenmesi için araştırdıve raporu ne suçladı ne de bu suçla ilgili trump'ı temize çıkardı. Trump , Ukrayna'yı siyasi rakibi Joe Biden'ı soruşturması için talep ettikten sonra, Temsilciler Meclisi onu görevden aldı Aralık 2019'da iktidarın kötüye kullanılması ve Kongre'nin engellenmesiiçin . Senato, Şubat 2020'de her iki suçlamadan da beraat etti.

 

Bu yazı 04 KASıM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.