Eda Özülkü ve Metin Özülkü kimdir? Özülkü çifti hakkında merak edilen her şey...

Metin- Eda Özülkü çifti ekranlardan uzak mütevazi ve sanatçı bir çift. Volkan ve Baran adlı ikiz çocukları olan ikili, birliktelikleri gibi müzik kariyerinde yakaladıkları uyumla da göz kamaştırıyor.

Eda- Metin Özülkü kimdir? İşte Eda -Metin Özülkü çifti hakkında merak edilenler...

Celalettin Metin Özülkü, 15 Temmuz 1962 tarihinde Mersin’de doğdu.. Erol Büyükburç ve Edip Akbayram orkestralarında enstrüman çaldığı dönemlerde dikkat çekti. Yedi yüzün üzerindebestesi var.İlk solo albümü Sahte Gülücük 1982 yılında çıktı.  Eşi ise müzisyen olan Eda Özülkü'dür.Çiftin Volkan ve Baran adlı ikiz çocukları var.

EDA ÖZÜLKÜ KİMDİR?

Aslen Mersinli, Asker baba ve öğretmen annenin 2. çocuğu. İlk ve orta okul yıllarında İzmitte yaşadı. Liseyi İstanbul'da okudu ve Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü'nden mezun olan Eda Özülkü, aynı üniversitede şan eğitimi üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Işık Lisesi'nde ve mezun olduğu üniversitede öğretim görevlisi olarak iş hayatına başladı.. Öğretmenliğinin yanında müzik çalışmalarına eşi Metin Özülkü ile birlikte devam ederek, Metin Özülkü'nün bestelediği pek çok şarkıya da söz yazdı.Bunlar, Sözler yetmez, Seninle Olmak Var Ya, Eğlen Güzelim, Oyalama Beni, Kuşlar, Alladı Pulladı, Doğum Günü, Parolayı Söyle, Yürü Ya Kulum, Yaralım şarkılarıdır. Eşiyle birlikte yaptığı şarkıların demolarında solist olarak yer aldı.Müzik yapımcılarından gelen albüm tekliflerini uzun bir süre kabul etmese de eşinin ısrarıyla aldığı klasik batı müziği eğitimini pop müzikte kullanmaya karar başladı.

1993 yılında albüm çalışmalarına başlamasıyla birlikte öğretim görevini bıraktı. Ve Parolayı Söyle adlı ilk albümü ortaya çıktı. Bunun ardından sırasıyla Dalgacı (1994), Uçurdum Da Uçurdum (1995), Al Beni (1997) ve İnce Sızım (2003) adlı dört solo albüm ve eşiyle birlikte Böyle Aşk Olmaz (1999) adlı bir albüm daha yaptı.. 2004 yılında Masalcılar grubuyla beraber çocuklara masallar anlatan Masalcılar - 1 adlı projede bulundu.

 

Bu yazı 22 EKIM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.