M7 metro hattı bugün açılıyor...

Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı bugün açılıyor. 6 ilçeyi birbirine bağlayan hat ilk 10 gün ücretsiz olarak kullanılabilecek.M7 Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu hangi duraklardan geçecek? Metro hangi hatlarla entegre? İşte tüm detaylar...

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamada, Kabataş Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun ilk etabı olan M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı, 28 Ekim Çarşamba günü (bugün) saat 12.00'de ilk seferine başlayacak.

Temeli 2014'te atılan ve 6 ilçeyi birbirine bağlayan hat, 18 kilometre uzunluğunda ve 15 istasyondan oluşmaktadır.

Toplam 80 trenle hizmet verecek hat, tek seferde 2 bin 160 yolcu taşıyabilecek.

MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METROSU İLK 10 GÜN ÜCRETSİZ OLACAK

Hastanede corona virüs tedavisi süren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, daha önce ilk 2 gün açıklanan ücretsiz hizmet süresini 10 güne çıkardığının müjdesini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tedavi gördüğü hastaneden bir video paylaşarak, yarın açılacak Mecidiyeköy - Mahmutbey Metrosu ile ilgili olarak İmamoğlu "28 Ekim Çarşamba günü saat 12.00'den itibaren 10 gün boyunca ücretsiz olarak hizmetinize sunulacak. Hepinize sağlıklı günler dilerim" açıklamasında bulundu.

İmamoğlu'nun yhaptığı açıklama şöyle; "Öncelikle hepinize sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Salgın sürecinde kendinizi sakınmaya özen gösterin. Bugün hastanedeki 4. günüm, her şey olumlu yönde gidiyor. Çok iyi hissediyorum. Tek üzüntüm sizlerden uzak kalmak.

28 Ekim Çarşamba günü öğlen saat 12.00 itibarıyla Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu İstanbulluların hizmetinde olacak. Arkadaşlarımız daha önce 2 günlük bir ücretsiz kullanım planlamışlardı. Düşündüm ve bu hattın 10 gün boyunca İstanbullulara ücretsiz kullandırılması gerektiğine karar verdim. Evet, bu hat alışkanlık yapsın diye 10 gün boyunca ücretsiz olacak. Hayırlı uğurlu olsun."

DİĞER HANGİ HATLARLA ENTEGRE OLACAK

M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey hattı, Mecidiyeköy istasyonunda Yenikapı-Hacıosman metrosu ve metrobüsle, Karadeniz Mahallesi istasyonunda Topkapı-Mescidi Selam tramvayıyla; Mahmutbey istasyonunda ise Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir metrosuyla entegre. Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı tamamlandığında, Alibeyköy istasyonundan bu hatta aktarma yapmak mümkün olabilecek. Ayrıca İstanbul Havalimanı’na giden metro hattı tamamlandığında Kağıthane istasyonundan aktarma yaparak havalimanına ulaşabilmek de mümkün olacak.

Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun açılmasıyla birlikte, İstanbul'daki metro hattı uzunluğu 172,25 kilometreye, toplu taşımadaki raylı sistem kullanım oranı ise yüzde 17,8'den yüzde 22,3'e yükselmiş olacak.


M7 METRO DURAKLARI

Mecidiyeköy Metro Durağı
Çağlayan Metro Durağı
Kağıthane Metro Durağı
Nurtepe Metro Durağı
Alibeyköy Metro Durağı
Yeşilpınar Metro Durağı
Veysel Karani Metro Durağı
Akşemsettin Metro Durağı
Kazım Karabekir Metro Durağı
Yeni Mahalle Metro Durağı
Karadeniz Mahallesi Metro Durağı
Tekstilkent Metro Durağı
Yüzyıl Metro Durağı
GöztepeMetro Durağı
Mahmutbey Metro Durağı

Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının ilk etabı olan M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı İstanbul’un ikinci sürücüsüz metro hattıdır. Hattın personelleri de özel eğitim aldı.

M7 metrosunun tamamen açılmasıyla entegre olacağı yerler;

M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattı ve metrobüs işletmesi (Mecidiyeköy durağı)
T5 Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı (Alibeyköy durağı)
T4 Topkapı-Mescidi Selam tramvay hattı (Karadeniz Mahallesi durağı)
M3 Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir metro hattı (Mahmutbey durağı)

 

Bu yazı 28 EKIM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar (0)

Ne Söylemek istersin ?

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmamış, Şimdi ilk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Formu
Yorum Kuralları
  • Yorum alanındaki tüm kutucukları doldurmalısınız.
  • Spam içeren Yorumlar onaylanmadan silinecektir.
  • Kişilik haklarına saldırı ya da nefret içeren yorumlar onaylanmaz.
  • Hakaret içeren yorumlar yetkili merciler tarafından talep edildiği taktirde iletilecektir.